Bir Komünistle Evlendim Philip Roth

 bir komunistle evlendim philip roth

Bir Komünistle Evlendim isimli kitabın yazarı Philip Roth olarak belirtilmiştir. 90lı yıllarda birbirinden parlak yapıtlarıyla Amerikan edebiyatına damgasını vuran Philip Roth, Bir Komünistle Evlendimde dönüp 50li yıllara bakıyor. Gammazlıkların, arkadan vurmaların, kara listelerin alıp yürüdüğü McCarthy döneminin içyüzünü anlatırken, ülkesinin ulusal tarihinde masumiyetin ve saplantının oynadığı karmaşık rolleri irdeliyor.

Roth, 1950lerde Amerikan işçi sınıfının hayatında gerçek bir değişiklik yaratmayan komünist hareketin içine düştüğü aczi ve komünistlerin yanlış yönlendirilen idealizmlerini kınıyor bu romanda.

1930larda bir kanal kazıcısı olarak hayata başlayan, kendi kendini yetiştirmiş idealist komünist Ira Ringold, 1940larda ünlü radyo aktörü Iron Rinne dönüştükten sonra, Amerikanın sevgilisi sessiz film yıldızı ve radyo aktristi Eve Frame ile evlenir. İnançlarını Eve Framele yaşadığı üst-orta sınıf hayatla bir türlü bağdaştıramayan Irayı bu evliliğin sonunda büyük bir yıkım beklemektedir. Yaşadıkları aile dramı Evenin ihanetiyle ulusal bir skandal boyutuna varır. Kızıl avcılığının bütün şiddetiyle sürdüğü bir dönemde Iranın özel hayatından taşıp kamuoyunun gözleri önünde yaşanan bir zalimlik, aşağılama, ihanet ve intikam öyküsüdür anlatılan…

1940lı yılların sonundaki Amerikan omünizminin popüler kültürdeki tezahürlerini başarıyla yansıtıyor Bir Komünistle Evlendim. Komünizm karşıtı paranoyanın yalnızca ulusal politikaları etkilemekle kalmayıp, ailelerin mahrem hayatlarına kadar sızdığı bir dönemi bütün gerçekliğiyle yeniden canlandırıyor. Rothun duygusal ayrıntıları keskin gözlemlerle aktarması, büyük Amerikan tragedyasına, Amerikan rüyasının iflah olmaz biçimde iflas ettiği noktaya ulaştırıyor bizi. “Bir Amerikan tragedyası” nitelemesini hak eden böyle bir yapıtı “XX. Yüzyıl Amerikasının usta vakanüvisi” Philip Rothun kaleminden okumak da başka bir zevk olacak doğrusu.

Bir Komünistle Evlendim kitabının sayfa miktarı : 295
Bir Komünistle Evlendim kitabı Türkçe olarak yazılmıştır.

Bir Komünistle Evlendim Philip Roth

pdf kitap , kitap indir , kitap inceleme

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s