Pirina Ahmet Eraydın

 pirina ahmet eraydin1

Pirina isimli kitabın yazarı Ahmet Eraydın olarak belirtilmiştir. 1953 Yılında Edincik / Bandırmada doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi / Mimarlık Fakültesini bitirdi. PİRİNA, yazarın ilk romanıdır.

“70li yıllardan 12 Eylül darbesine uzanan döneme tanıklık eden küçük burjuva kökenli bir grup genç insanın; işkenceler, mahpusluklar, siyasal cinayetler ve aşk dolu yaşamlarına kendi iç dünyalarından dokunan bir roman.”

Geminin güvertesine yaklaşıp uzaklaşan martılar, yanan tankerin enkazı üzerinde daireler çiziyor, lacivert deniz yüzeyinde oluşan mor kıvrımlar arasına doğanın isyanını çığlığa dönüştüren notalar serpiştirerek, akşam vaktinin alacakaranlık öykülerine doğru kanat çırparak gözden kayboluyorlardı. Hüseyin için de hayat, benzer biçimde kanat çırparak bilinmezliğe koşmaktan ibaret olmuştu. Yelkenlerini dolduran rüzgâr, onu ne tarafa sürüklerse o tarafa yönelmiş, çok yorulduğunda ise yelkenleri indirmekten başka bir çare bulamamıştı. Teknesini sakin bir koya çektiği son günlerde, yelkeni dolduran esintileri hizaya sokabilen ve ortaya çıkan gücü en uygun biçimde yaşam enerjisine ekleyen dümeni bulmuştu. “Gemlikte zeytinyağı fabrikasını gezerken; her hasat mevsiminde ağaçları süsleyen zeytin tanelerinin sırıkla dövülmesi ve taze sürgünleri ile birlikte yere serilip toplanması, ezilmek için fabrikaya taşınması, bana her dönem işkencelerden geçirilen devrimcileri anımsattı. Zeytinlerin yağa dönüştürülmesi sırasında arta kalan pirina ne kadar değersizleştirilmiş olsa da yağından sabun elde edilmesi ve kuru pirinanın, sızma yağı yıkamak için kaynatma kazanlarının altında yakılması, küle dönüşen büyük hayaller gibiydi.”

Pirina Ahmet Eraydın

pdf kitap , kitap indir , kitap inceleme

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s