Dünden Bugüne Kıbrıs Erol Manisalı

 dunden bugune kibris erol manisali1

Dünden Bugüne Kıbrıs isimli kitabın yazarı Erol Manisalı olarak belirtilmiştir. Kıbrıs uyuşmazlığı özünde Türkiye-Batı ilişkilerinin bir göstergesidir. Soğuk Savaş sonrasında ise Kıbrıs, ABnin yeni Türkiye politikasının kurbanı olmaya devam etmektedir. Önümüzdeki yıllar ise büyük olaylara gebedir.

Bu kitapta Kıbrıs konusu, eski yıllardan bugüne kadar getirilmiş ve yarına ışık tutacak değerlendirmelere yer verilmiştir. Bugün Kıbrısta KKTCnin varlığı, bölge uzmanı Dr. Andrew Mangonun da yazdığı gibi.

“İngilterenin İmparatorluk topraklarından geri çekilmesinden sonra, Kıbrıstaki Türk tarihinin ve varlığının korunması için ortaya çıkmıştır. Adada Rumların (ve Yunanistanın) ne kadar hakları varsa, Kıbrıs Türklerinin (ve Türkiyenin) de o kadar hakkı vardır. Rum Devleti ne kadar meşru ise KKTCde o kadar meşrudur.

Avrupa bugün de Yunanistanın arkasında durduğu ve ona destek verdiği için, Rumlar ve Yunanistan Kıbrısta (ve Egede) üstünlüğü ellerine geçirmek istemektedirler. Eğer Avrupa ve ABD Yunanistanın arkasında durmamış olsalardı, Yunanistan Kıbrıs ve Egede “üstünlük sağlama” politikasından vazgeçer, Türkiye ile “adil ve dengeli” bir anlaşma yapmak zorunda kalırdı.

Kıbrıs konusu, Kıbrıs Türk Halkının (ve KKTC) yaşam hakkının ve egemenliğinin korunması ve Ada üzerinde Türkiye ve Yunanistan arasında bir denge sağlanması meselesidir. Bu denge kabul edilmediği sürece uyuşmazlık çözülemez.

Kitapta 1950lerden bugüne kadar ortaya çıkan gelişmeler ana hatları ile ortaya kondu. 1990dan sonra Avrupa Birliğinin Kıbrıs konusuna “müdahale” etmesinin parametreleri nasıl değiştirdiği ve “adil ve dengeli” bir çözüm için, olanakları nasıl azalttığı ele alındı.

Soğuk Savaş Sonrasında Kıbrıs AB için yeni bir değerlendirme konusu oldu. Türkiye politikası ABnin Kıbrıs politikasını da belirlemiş oluyor.

Dünden Bugüne Kıbrıs kitabının sayfa miktarı : 99
Dünden Bugüne Kıbrıs kitabı Türkçe olarak yazılmıştır.

Dünden Bugüne Kıbrıs Erol Manisalı

pdf kitap , kitap indir , kitap inceleme

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s