Kürecikte Güneş Geç Doğar Hasan Çerçioğlu

 kurecikte gunes gec dogar hasan cercioglu1

Kürecikte Güneş Geç Doğar isimli kitabın yazarı Hasan Çerçioğlu olarak belirtilmiştir. “Kürecikte Güneş Geç Doğar”, Hasan Çerçioğlunun ilk romanı. Çerçioğlu, devrimci gelenekten gelen bir yazar. Diyarbakır İlköğretmen Okulunu bitirdikten sonra, mühendislik öğrenimi yapmış, uzun yıllar, Karayollarında, özel sektörde çalışmış ve emekliye ayrılmıştır. İnsan hakları savunucularındandır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfının yönetim kurulu üyesidir. Devrimci dünya görüşünden ödün vermeyen bir arkadaşımızdır.

Hasan Çerçioğlu, emekliye ayrıldıktan sonra, yazınsal ve ekinsel birikimini, roman yazarak değerlendirmek istemiş. 1960 Anayasası ile başlayan toplumsalcı (sosyalist) örgütlenmenin içinde yer almıştır. Kendi memleketi olan Kürecikte (Malatyanın Akçadağ ilçesine bağlı 24 parça köyü içeren yurt parçası) 1965-1980 yılları arasında yaşanan devrimci hareketi, “Kürecikte Güneş Geç Doğar” adlı romanında anlatıyor.

Romanın sağlam bir kurgusu var. Olaylar, ana olayın yörüngesinde gelişiyor. Kürecikte uyanan okuma coşkusu, yeni yeni ortaya çıkan lumpen burjuvazi tarafından bastırılmaya çalışılıyor. Ancak, kız ve erkek gençlik, bu yoz sınıfın engellerini aşıyor. Kürecik bucağı (o yıllarda, bucak), tümüyle Alevidir. Yoksulluk ve yoksunluk içinde, devrimci düşünceyi özümsemeye çalışan bir halkın, faşist güçlerle savaşımını, abartmadan anlatıyor Hasan Çerçioğlu. Soruna, tarihsel kökleriyle bakıyor. Osmanlının Alevilike bakışını ve Alevilere uyguladığı baskıyı, romanı sarsmadan ele alıyor yer yer. Cumhuriyetin kazanımlarını yoğun olarak işliyor. Alevilerin neden sol öğretiye yöneldiklerini, tarihsel gelişim sürecinde işliyor.

Kürecik, devrimci hareketin geliştiği önemli bir yurt köşesidir. 12 Mart faşist darbesinden kaçan birçok devrimci genç, Kürecike sığınmıştır. Hasan Çerçioğlu, bu gelişmelerin içinde yaşamış, yaşantının içinden yazmış. Sağlıklı devrimcileri yazdığı gibi, devrimci öğretiyi yozlaştırarak köylüyü Cumhuriyete karşı kışkırtan tarihsel ve toplumsal bilinçten yoksun devrimcileri de işlemiştir. Ama, romanın toplumsalcı gerçekçi gelişimini engellememiştir. Kurgu, tümüyle olumlama üzerine kurulmuştur.
Kürecikte Güneş Geç Doğar, yazınımıza yeni değerler katacak bir yapıttır. Yazınımız, yeni bir roman ile tanışıyor. VECİHİ TİMUROĞLU

Kürecikte Güneş Geç Doğar kitabının sayfa miktarı : 485
Kürecikte Güneş Geç Doğar kitabı Türkçe olarak yazılmıştır.

Kürecikte Güneş Geç Doğar Hasan Çerçioğlu

pdf kitap , kitap indir , kitap inceleme

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s